На головну
Зворотній зв'язок
Карта сайту
RSS-експорт
  прапор Сьогодні: 08 Жовтня, 2011 р. 14:36:17 Додати в вибране | Зробити стартовою krest  
header

Меню сайту

Випадкове фото

фото 69

Дружні ресурси

Важно! Перед вами архивная версия официального сайта Южноукраинска 2013 года! Скоро на его месте будет справочный сайт об этом городе!
 
УКРАЇНА
ЮЖНОУКРАЇНСЬКА МІСЬКА РАДА
МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
від «07»     06    2005 р.   №    470

_____сесії________ скликання

Про затвердження Статуту територіальної
громади міста Южноукраїнська

Керуючись ст. 19, п. 48 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", міська рада

ВИРІШИЛА:

Затвердити Статут територіальної громади міста Южноукраїнська (додається).

Керуючому справами виконавчого комітету Уваровій Л.В. подати Статут територіальної громади міста Южноукраїнська на державну реєстрацію до органів Міністерства юстиції України.

Опублікувати Статут територіальної громади м. Южноукраїнська в газеті "Контакт" після його реєстрації.

Доручити секретарю міської ради Кичаку В.Л. створити постійну робочу групу по доопрацюванню Статуту територіальної громади міста Южноукраїнська. якій протягом шести місяців приймати зауваження, пропозиції у разі їх надходження.

Фінансовому управлінню міської ради (Качко) передбачити у бюджеті міста на 2006 рік кошти для друку Статуту територіальної громади міста Южноукраїнська.

Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань дотримання законності, правопорядку, власності, зайнятості населення та роботи засобів масової інформації (Гайдаренко) та секретаря міської ради Кичака В.Л.

Секретар міської ради  В.Л.Кичак






Затверджено
рішенням Южноукраїнської
міської ради
від «07» 06 2005 р. №_470

 
 
 
 
Статут
Територіальної громади міста Южноукраїнська
 
 
 
 
 
 
м. Южноукраїнськ 2005 рік

 

Преамбула

Южноукраїнська міська рада з метою урахування історичних національно-культурних, соціально-економічних, інших особливостей місцевого самоврядування в м. Южноукраїнську та усвідомлюючи свою відповідальність за долю міста, збереження і примноження його досягнень і традицій, спираючись на славетну історію міста, враховуючи досвід управління міським господарством, а також передовий досвід міського розвитку, прямуючи до досягнення найвищих світових стандартів у життєдіяльності міста, дбаючи про забезпечення промислового, екологічного, наукового, культурного розвитку міста, підвищення рівня життя та створення умов для задоволення потреб жителів міста у соціально-культурних та економічних потребах, розуміючи, що місцеве самоврядування є найбільш ефективною формою управління територіальною громадою, що забезпечує підвищення добробуту її членів, вільний розвиток особистості, зростання економічної, політичної, наукової і моральної ролі міста в суверенній Україні, керуючись Конституцією України, Європейською хартією місцевого самоврядування, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", а також іншими законами України, приймає Статут територіальної громади м. Южноукраїнська.

Статут територіальної громади м. Южноукраїнська (далі - Статут) визначає основи життєдіяльності територіальної громади м. Южноукраїнська, засади, форми та порядок здійснення нею місцевого самоврядування.

РОЗДІЛ І.

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Глава 1.1. Характеристика міста, його територія.

Стаття 1.1.1.

Южноукраїнськ є самоврядною територіальною одиницею - містом, в межах території якого територіальна громада здійснює місцеве самоврядування, має свою комунальну власність, бюджет міста та органи місцевого самоврядування.

Місто Южноукраїнськ належить до провідних економічних, науково-освітніх і культурних центрів південного регіону України. Його площа становить 2 439 га або 2, 4 кв. км, а населення міста складає 39,00 тисяч чоловік.

Розташоване на берегах ріки Південний Буг, на території природного парку „Гранітно-Степове Побужжя".

Виникнення міста Южноукраїнська пов'язано із будівництвом Південно¬української АЕС на частині території смт. Костянтинівна в Арбузинському районі Миколаївської області в 1975 році, за 22 км від районного центру та за 19 км від найближчої залізнично - дорожньої станції Кавуни на лінії Одеса - Харків.

Заселення даної місцевості почалося ще в період пізнього палеоліту, тобто більше 15 тисяч років тому.

Сліди хліборобної трипільської культури (ІУ - III тисячоліття до нашої ери) виявлені у с. Костянтинівка, свідчать про те, що життя тут не припинялось і в мідний період.

Поблизу села Костянтинівка знайдено декілька поселень періоду неоліту, міді та бронзи, курганні захоронення ранньої бронзи, а також поселення античної (ІУ-І століття до нашої ери) і перших століть нашої ери. Є випадки скульптур кочівників ХІ-ХШ століть.

Населення с. Костянтинівка жило, в основному, за рахунок землеробства та     тваринництва. Сіяли в основному ярову пшеницю, жито та ячмінь. Примітивними методами добували матеріали для вимощування доріг: поблизу села на берегах Південного Бугу виступають гранітні скелі.

До 1885 року в селі Костянтинівка нараховувалося 2 663 мешканця в 527 дворах. Село ставало живим торгівельним центром.

Поміщики та пани відкрили 17 промислових дрібних підприємств, склад лісу, 8 водяних млинів і вітряків. Кустарним методом почалися розробки по добуванню граніту1 На кар'єрі, який належав багачу Гінзбургу, в 1881 році уже працювало 68 робітників; Зерно, м'ясо та вироби місцевих кустарів поставлялися на ринки Ольвіополя та Вознесенська. В самій Костянтинівці тричі на рік організовувалися ярмарки і щотижня -базари.

У січні 1918 року в Костянтинівці встановилася Радянська влада.

За роки передвоєнних' п'ятирічок відбуваються значні зміни в житті села Костянтинівка - будується лікарня на 15 місць і аптека, школа-інтернат для 40 дітей-сиріт, початкова, семирічна і середня школи, організовується перший колгосп ім. Жовтневої революції, будується клуб.

Великих збитків Костянтинівці нанесла тимчасова німецько-фашистська окупація -  було зруйновано 120 будинків, школи, лікарню, МТС, вивезли всю худобу.

24 березня 1944 року село було звільнене підрозділом 223-ї стрілецької дивізії 57-ї армії 3-го Українського фронту.

В післявоєнний період було здійснено будівництво промислових підприємств, відновлювався житловий фонд, підприємства побуту, лікувально-оздоровчі заклади.

У квітні 1975 року члени першого ударного десанту будівельників Південної Української АЕС вивели землерийні машини на колгоспне поле, що розкинулося на південній околиці села Костянтинівка. Перед тим, як остаточно визначитися з місцем розміщення нового міста, проектувальники і економісти розглядали кілька проектів. Після тривалих обговорень, перевагу отримав проект, згідно з яким використовувалася найменша кількість сільськогосподарських угідь, місто повинно звестися на прибережних схилах та займати частину сільської забудови. Таке рішення додавало проблем будівельникам. З іншого боку, вони навіть раділи з того, що їм вдасться повторити унікальний проект Будапешта і збудувати сучасне гарне місто на берегах древньої ріки і, таким чином, продовжити історичну славу запорізького козацтва і відомої Буго-Гардівської паланки, котра у 16 - 18 століттях розміщувалась на бузьких берегах.

Внаслідок перебування поблизу етнічної межі східних слов'ян та східних романців у складі різних держав місто набуло характеру багатонаціонального, багатокультурного і багатоконфесійного центру, в якому мирно співіснують і взаємодіють численні національні групи, мови, культури і віросповідування.

Стаття 1.1.2.

Територію, в межах якої здійснюється місцеве самоврядування, визначають адміністративні кордони міста.

Адміністративними кордонами міста є міська межа, визначена Постановою Верховної ради України 3 лютого 1993 року N 2986-ХІІ „Про встановлення меж міста Южноукраїнська Миколаївської області".

Зміна міської межі здійснюється відповідно до законів України за поданням міської ради з обов'язковим врахуванням думки територіальної громади міста.

Будь-які зміни міської межі, здійсненні згідно з законом, відображаються в Генеральному плані міста.

Стаття 1.1.3.

Територія міста є невід'ємною складовою частиною території України. Місто Южноукраїнськ має статус міста обласного підпорядкування і згідно з адміністративно-територіальним устроєм України входить до Миколаївської області.

Територія міста є основою життя і діяльності територіальної громади.

Розпорядження землею в межах адміністративних кордонів міста здійснює міська рада при дотриманні прав власників землі та інших землекористувачів.

Віднесення земель міста до будь-яких категорій здійснюється міською радою відповідно до Генерального плану забудови міста згідно з чинним законодавством.

Порядок і правила використання земель міста встановлюються міською радою відповідно до земельного, містобудівного і природоохоронного законодавства.

Міська рада в інтересах жителів міста може згідно з чинним законодавством встановлювати особливості використання міських земель незалежно від форми їхньої власності.

Стаття 1.1.4.

Територія міста поділяється на адміністративно-територіальні одиниці -мікрорайони.

Стаття 1.1.5.

Місто Южноукраїнськ є членом Асоціації міст України та може вступати в інші асоціації, фонди, союзи тощо.

Стаття 1.1.6.

Органи місцевого самоврядування міста Южноукраїнська на договірних засадах можуть вступати у відносини з органами місцевого самоврядування міст зарубіжних країн та входити до міжнародних асоціацій (союзів, фондів тощо) органів місцевого самоврядування.

Місто Южноукраїнськ є учасником руху міст-побратимів.

Стаття 1.1.7.

День міста відзначається щороку у останню неділю квітня як загальноміське свято.

Стаття 1.1.8.

Рішенням міської ради напередодні Дня міста громадянам присвоюється звання "Почесний громадянин міста Южноукраїнська" за особливі заслуги перед територіальною громадою міста, вагомий особистий внесок у розбудову, розвиток економіки, науки, культури і спорту та вирішення інших актуальних питань м. Южноукраїнська.

Пропозиції щодо присвоєння звання "Почесний громадянин міста Южноукраїнська" подаються міському голові державними органами та органами самоврядування і самоорганізації населення міста, громадськими організаціями, трудовими колективами.

Особам, яким присвоєно звання "Почесний громадянин міста Южноукраїнська" вручаються диплом, стрічка і посвідчення.

Члени територіальної громади міста, підприємства, установи та організації, що досягай вагомих результатів в творчій, науковій, господарській та інших видах діяльності, можуть бути відзначені міським головою Грамотою або Подякою органів місцевого самоврядування.

Міська рада може засновувати відзнаки, премії, якими нагороджуються жителі міста, інші громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які мають
значні заслуги перед містом та внесли суттєвий вклад у соціально-економічний та культурний розвиток міста.

Перелік відзнак, підстави і порядок нагородження, а також статус осіб нагороджених встановлюється положеннями, які затверджуються рішенням міської ради чи розпорядженням міського голови.

Глава 1.2. Правова основа Статуту.

Стаття 1.2.1.

Статут міста приймається міською радою більшістю депутатів від загального складу ради. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування приймаються у відповідності до законодавства та цього Статуту. Дія Статуту поширюється на всю територію міста.

Стаття 1.2.2.

Статут відповідає положенням Конституції України, Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" та іншим законам України, указам Президента України і постановам Кабінету Міністрів України.

У разі невідповідності окремих положень Статуту Конституції та законам України, указам Президента України та постановам Кабінету Міністрів України діють норми останніх як актів більш високої юридичної сили.

Стаття 1.2.3.

Тлумачення положень Статуту може давати лише міська рада. Рішення міської ради, в яких дається тлумачення цього Статуту, є обов'язковими для застосування і виконання в межах території міста.

Стаття 1.2.4.

Внесення змін і доповнень до Статуту здійснюється міською радою.

Рішення міської ради про внесення змін і доповнень до Статуту приймаються більшістю депутатів від загального складу міської ради.

Пропозиції щодо змін і доповнень до Статуту вносяться до міської ради групою депутатів ради (підписані не менш як десятьма депутатами), міським головою або групою, жителів міста з місцевої ініціативи (підписані не менш як 500 жителями міста).

Зміни і доповнення до Статуту, які передбачають приведення його у відповідність до положень Конституції та законів України, указів Президента України та постанов Кабінету Міністрів України, вносяться міською радою за пропозицією міського голови в двомісячний термін після набуття чинності цими актами (або в строки, визначені цими актами).

Глава 1.3. Взаємовідносини органів та посадових осіб місцевого самоврядування з органами державної влади, установами, підприємствами і організаціями.

Стаття 1.3.1.

Взаємовідносини органів та посадових осіб місцевого самоврядування з органами виконавчої влади, діяльність яких поширюється на території міста, базуються на засадах співробітництва та взаємодопомоги з метою забезпечення здійснення завдань соціально - економічного   та культурного розвитку міста   і реалізації в місті функцій виконавчої влади.

Органи і посадові особи місцевого самоврядування здійснюють функції місцевого самоврядування незалежно від органів виконавчої влади.

Органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, які віднесені

Конституцією та законами України до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм міською радою повноважень, та в інших випадках, що передбачені законом. Органи і посадові особи місцевого самоврядування підконтрольні з питань здійснення ними наданих законом повноважень органів виконавчої влади відповідним органам виконавчої влади.

Міський голова відповідає за організацію зв'язків органів і посадових осіб місцевого самоврядування з органами виконавчої влади.

Стаття 1.3.2.

Органи і посадові особи місцевого самоврядування сприяють міським органам судової влади і прокуратури в їх діяльності, надають в передбачених випадках допомогу в здійсненні їх функцій.

Міський голова або за його дорученням інша посадова особа відповідає за організацію зв'язків органів і посадових осіб місцевого самоврядування з органами судової влади і прокуратури.

Стаття 1.3.3.

Взаємовідносини органів і посадових осіб місцевого самоврядування з підприємствами, установами і організаціями, що перебувають на території міста базуються на суворому дотриманні законодавства і визначаються формою власності підприємств, установ і організацій.

По відношенню до підприємств, установ і організацій, що перебувають у комунальній власності міської ради, відповідні органи і посадові особи місцевого самоврядування здійснюють такі функції:
-    утворюють, реорганізують, перепрофілюють та ліквідують підприємства, установи і організації комунальної власності міської громади в порядку, який визначено чинним законодавством; призначають та звільняють з посади їх керівників;
-    визначають мету, функції, організаційні форми і порядок діяльності та затверджують статути створюваних ними підприємств, установ і організацій;
-    встановлюють в порядку і в межах, що визначені законодавством, тарифи щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності міської громади;
-    приймають рішення в межах, що визначені законодавством, про відчуження об'єктів комунальної власності;
-    встановлюють для підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності міської громади, розмір частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до міського бюджету;
- контролюють ефективність і законність використання майна комунальних підприємств, установ і організацій міста в порядку, який визначено чинним законодавством.

З підприємствами, установами і організаціями, які не перебувають у комунальній власності міської громади, органи і посадові особи місцевого самоврядування будують свої відносини на договірній та податковій основі. При цьому органи і посадові особи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень, які визначено законодавством і цим Статутом, можуть приймати наступні рішення щодо:
-    надання фінансової допомоги, а також пільг на податки, які надходять до міського бюджету, для підприємств, установ і організацій, діяльність яких має важливе значення для соціально - економічного і культурного розвитку міста;
-    встановлення відповідне до чинного законодавства норм та правил ведення ними господарської діяльності з питань, що стосуються екологічної безпеки та соціально економічного і культурного розвитку міста;
-    залучення підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності до участі в комплексному соціально - економічному розвитку міста;
-    розміщення замовлень на виробництво продукції, виконання робіт (послуг), які є необхідними для міської громади;
-    залучення підприємств, установ та організацій, що не належать до комунальної власності міської громади, до участі в обслуговуванні населення засобами транспорту і зв'язку;
-    залучення підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності дц участі в розвитку потужностей будівельної індустрії і промисловості будівельних матеріалів, у створені, розвитку та реконструкції об'єктів інженерного забезпечення і транспортного обслуговування;
-    інших питань, що передбачені чинним законодавством.

РОЗДІЛ II. СИСТЕМА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ.

Глава 2.1. Загальні засади формування і функціонування системи місцевого самоврядування.

Стаття 2.1.1.

Система місцевого самоврядування визначається Конституцією України, Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні" та цим Статутом.

Систему місцевого самоврядування м. Южноукраїнська складають:
-    територіальна громада міста;
-    міська рада;
-    міський голова;
-    виконавчі органи міської ради;
-    органи самоорганізації населення.

Стаття 2.1.2.

Розмежування повноважень між елементами системи місцевого самоврядування здійснюється відповідно до законів та положень цього Статуту.

Глава 2.2. Територіальна громада міста.

Стаття 2.2.1.

Територіальну громаду міста Южноукраїнська (далі - територіальна громада) складають усі жителі міста - фізичні особи (громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства), які постійно проживають на території міста Южноукраїнська.

Стаття 2.2.2.

Фізичні особи вважаються такими, що постійно проживають у місті Южноукраїнську (члени територіальної громади міста), якщо вони мають власну або найману жилу площу в місті (за винятком готелів) і зареєстровані у встановленому законом порядку.

Стаття 2.2.3.

Територіальна громада здійснює місцеве самоврядування на наступних принципах, передбачених Конституцією України і Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні":
-    народовладдя;
-    верховенства права, пріоритету прав та свобод людини і громадянина;
-    гласності;
-    колегіальності;
-    поєднання місцевих і державних інтересів;
-    виборності;
-    правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в обсягах та межах своїх повноважень;
-    підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами органів і посадових осіб місцевого самоврядування;
-    державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування;
-    судового захисту прав територіальної громади.

Стаття 2.2.4.

Метою територіальної громади є здійснення місцевого самоврядування для загального блага її членів, сприяння створенню умов, що забезпечують гідне життя і вільний розвиток кожного члена територіальної громади.

Стаття 2.2.5.

Визнання, дотримання і захист конституційних прав і свобод людини та громадянина - обов'язок територіальної громади і всіх інших суб'єктів місцевого самоврядування.

Стаття 2.2.6.

Завданнями територіальної громади є:
-    економічний  розвиток міста,  зберігання рівноваги  між  економічним  розвитком  і екологічним середовищем;
-    забезпечення   кожній   людині   безпечного   для   життя   і   здоров'я   навколишнього середовища;
-    зберігання, раціональне та ефективне використання природних ресурсів;
-    розвиток у місті ефективних виробничої, соціальної і транспортної систем;
-    здійснення обґрунтованої політики розвитку соціальної сфери міста, що користується громадською підтримкою;
-    створення умов для працевлаштування жителів міста та їх матеріально-фінансової самостійності;
-    забезпечення достатньої пропозиції та вибору доступного за ціною житла;
-    забезпечення різноманітного асортименту доступних та якісних послуг і товарів;
-    створення  умов  життя  в  місті,  які сприяють  досягненню  фізичного,  культурного, морального і духовного розвитку особистості;
-    розширення пільгових, доступних для різних категорій населення форм користування соціально-культурними, спортивними закладами, спорудами міста;
-    надання підтримки у розвитку національно-етнічних, вікових, фахових, культурних, релігійних та інших груп населення, створення умов для їх діяльності і мирного співіснування, участі в них широкого кола жителів міста;
-    зберігання і реставрація історичних пам'ятників та споруд, розвиток якісної сучасної архітектури, формування естетичного зовнішнього вигляду міста;
-    створення безпечних умов проживання для жителів міста, забезпечення ефективного захисту від злочинності, правопорушень та будь-яких форм насильства;
-    організація в місті безпеки руху транспорту та пішоходів.

Стаття 2.2.7.

Компетенцією територіальної громади є її правомочність безпосередньо або через створені нею органи розглядати і вирішувати будь-яке питання, віднесене Конституцією України і законами України до відання місцевого самоврядування.

До компетенції територіальної громади, що реалізується шляхом виборів, референдумів або зборів за місцем проживання, відноситься:
-    формування міської ради, обрання міського голови ;
-    заслуховування звітів депутатів ради і міського голови;
-    здійснення контролю за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування у встановлених законодавством і Статутом формах;
-    установлення переліку об'єктів комунальної власності, що не можуть бути визнані
банкрутами та відчужені в будь-якій формі;
-    ініціювання питання, пов'язаного з перейменуванням територіальної громади;
-    об'єднання з іншими територіальними громадами і вихід із таких об'єднань.

Стаття 2.2.8.

Не можуть безпосередньо вирішуватися територіальною громадою питання виконання делегованих місцевому самоврядуванню повноважень органів виконавчої влади.

Стаття 2.2.9.

Члени територіальної громади здійснюють своє право на участь у місцевому самоврядуванні як безпосередньо, так і через відповідні органи місцевого самоврядування.

Стаття 2.2.10.

Формами участі членів територіальної громади в місцевому самоврядуванні є:
-    місцевий референдум;
-    місцеві вибори;
-    загальні збори громадян за місцем проживання;
-    місцеві ініціативи;
-    громадські слухання;
-    колективні та індивідуальні звернення до органів і посадових осіб місцевого
самоврядування;
-    участь у роботі органів місцевого самоврядування та робота на виборних посадах
місцевого самоврядування;
-    участь через діяльність громадських організацій та осередків політичних партій;
-    інші форми участі громадян у місцевому самоврядуванні, що не заборонені законом.

Стаття 2.2.11.

Вищими формами безпосереднього здійснення територіальною громадою участі у місцевому самоврядуванні є місцеві вибори та місцевий референдум.

Стаття 2.2.12.

Жителі міста відповідно до Конституції України мають право збиратися мирно, проводити збори, мітинги, походи, демонстрації й інші масові заходи.

Порядок проведення масових заходів на території міста визначається виконавчим комітетом міської ради відповідно до вимог чинного законодавства.

Стаття 2.2.13.

Органи місцевого самоврядування дотримуються у своїй діяльності принципів громадянського миру та злагоди між членами територіальної громади, захисту прав, поваги гідності й інтересів різноманітних соціальних, етнічних і релігійних груп громадян.

При виникненні конфлікту передбачається погоджувальна процедура, порядок проведення якої затверджується виконавчим комітетом міської ради.

У передбачених законодавством випадках конфлікти вирішуються в судовому порядку.

Стаття 2.2.14.

Територіальна громада міста Южноукраїнська має власну символіку - герб та прапор міста.

Зміст, опис і порядок офіційного використання символіки територіальної громади міста визначаються окремим Положенням, яке затверджуються рішенням міської ради.

Глава 2.3. Місцевий референдум.

Стаття 2.3.1.

Місцевий референдум є формою вирішення територіальною громадою питань місцевого значення шляхом прямого волевиявлення.

Стаття 2.3.2.

Предметом місцевого референдуму може бути будь-яке питання, віднесене Конституцією та законами України до відання місцевого самоврядування.

Стаття 2.3.3.

На місцевий референдум не можуть бути винесені питання, віднесені законом до відання органів державної влади.

Стаття 2.3.4.

Порядок призначення та проведення місцевого референдуму, а також перелік питань, що вирішуються виключно референдумом, визначаються законом про референдум.

Стаття 2.3.5.

Рішення, прийняті територіальною громадою на місцевому референдумі в межах наданих їй Конституцією та законами України прав щодо вирішення питань місцевого значення, є обов'язковими для виконання всіма органами і посадовими особами місцевого самоврядування,    громадянами,    об'єднаннями    громадян,    а   також    підприємствами, установами та організаціями, які розташовані на території міста.

Стаття 2.3.6.

Виконання рішень, прийнятих територіальною громадою м. Южноукраїнська на місцевому референдумі, забезпечується міським головою.

Стаття 2.3.7.

Порядок фінансування, підготовки і проведення місцевого референдуму визначається міською радою.

Глава 2.4. Місцеві вибори.

Стаття 2.4.1.

Місцеві вибори - це обрання депутатів міської ради, депутатів Миколаївської обласної ради та міського голови шляхом голосування жителів міста, які мають право голосу.

Стаття 2.4.2.

Місцеві вибори є вільними і відбуваються на основі гарантованого Конституцією та законом загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Ніхто і ні в якій формі не може бути примушений до участі у місцевих виборах.

Стаття 2.4.3.

Порядок призначення і проведення місцевих виборів та встановлення результатів голосування визначається законами України.

Глава 2.5. Загальні збори громадян за місцем проживання.

Стаття 2.5.1.

Загальні збори громадян за місцем проживання (далі - загальні збори громадян) - це збори членів територіальної громади, які проводяться у межах міста або його окремих частин - будинків, вулиць, кварталів, житлових комплексів, мікрорайонів, або інших внутрішньо міських територіальних утворень.

До компетенції загальних зборів громадян належить:
-    розгляд будь-яких питань, віднесених до відання місцевого самоврядування, в межах Конституції України та законів України, внесення пропозицій відповідним органам) і організаціям;
-    обговорення проектів рішень міської ради та їх органів з питань життєдіяльності міста;
-    внесення пропозицій з питань порядку денного сесії міської ради та їх органів;
-    заслуховування інформації міського голови, посадових осіб місцевого
самоврядування міста, звітів керівників підприємств, установ і організацій, що належать
до комунальної власності територіальної громади, в разі необхідності порушення перед
відповідною радою питання щодо притягнення посадових осіб до відповідальності;
-    заслуховування звітів керівництва ради про прийняті радами та їх виконавчими
органами рішення, хід виконання законів України, указів Президента України, інших актів
органів законодавчої і виконавчої влади з питань, що зачіпають інтереси територіальної
громади;
-    ініціювання утворення органів самоорганізації населення, затвердження їх положень, внесення змін і доповнень до них, вирішення питань про дострокове припинення повноважень (розпуск) органів самоорганізації населення та відставки окремих їх членів;
-    надання згоди на включення до складу комунальної власності об'єктів, які створені в результаті трудової участі громадян або придбані на їх добровільні внески, на продаж або безоплатну передачу цих майнових об'єктів іншим суб'єктам власності;
-    внесення пропозицій щодо передачі або продажу в комунальну власність підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів та інших об'єктів, які належать до державної та інших форм власності, якщо вони мають особливо важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб територіальної громади;
-    розгляд питань про надання допомоги інвалідам, ветеранам війни і праці одиноким громадянам похилого віку, багатодітним сім'ям та іншим категоріям громадян внесення відповідних пропозицій на розгляд міської ради та її виконавчих органів;
-    внесення пропозицій щодо встановлення міською радою місцевих податків і зборів, оголошення місцевих добровільних позик;
-    розгляд питань про найменування, перейменування вулиць, провулків,
проспектів, площ, скверів, парків; внесення пропозицій з цих питань;
-    обговорення питань, пов'язаних із залученням населення до ліквідації наслідків аварій і стихійного лиха, сприяння органам місцевого самоврядування, державним органам у проведенні робіт щодо ліквідації наслідків аварій;
-    заслуховування інформації виконавчих органів міської ради про екологічно небезпечні аварії та ситуації і стан навколишнього природного середовища, а також про заходи, що вживаються з метою його поліпшення;
-    розгляд питань про висування претендентів на кандидата в Президенти України, кандидатів у народні депутати України і депутати обласної, міської ради, міського голову, представників до складу виборчих комісій по виборах Президента України, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, з всеукраїнського і місцевих референдумів;
-    розгляд питань про відкликання депутатів місцевих рад;
-    розгляд питань про внесення на розгляд міської ради пропозицій про проведення місцевого референдуму;
-    розгляд питань про утворення ініціативних груп всеукраїнського і місцевих
референдумів;    ,
-    обговорення інших питань, що зачіпають інтереси територіальної громади.

Стаття 2.5.2.

Загальні збори громадян скликаються міським головою, виконавчим комітетом міської ради, або відповідним органом самоорганізації населення.

Загальні збори громадян можуть також скликатися за пропозицією не менш як однієї третини від загальної кількості громадян, які проживають на відповідній території і мають право голосу на місцевих виборах.

Рішення про скликання загальних зборів оприлюднюється не пізніш як за 7 днів до їх проведення із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на їх обговорення.

Стаття 2.5.3.

У роботі загальних зборів громадян беруть участь члени територіальної громади, у яких є право голосу на місцевих виборах та які проживають на відповідній території (будинок, вулиця, квартал, житловий комплекс, мікрорайон). У роботі загальних зборів можуть брати участь міський голова, народні депутати України, депутати обласної, міської ради та посадові особи органів місцевого самоврядування, представники органів державної влади, об'єднань громадян, установ, організацій та підприємств, які мають зацікавленість у вирішенні питань, що розглядаються на зборах.

Стаття 2.5.4.

У випадках, коли об'єктивно неможливо провести загальні збори громадян, скликається конференція представників громадян за місцем проживання - будинків, вулиць, мікрорайонів тощо. Представники громадян для участі у конференціях обираються загальними зборами громадян, які проживають на території менших територіальних утворень або визначаються органами самоорганізації населення, якщо вони скликають ці конференції. Норми представництва на конференції представників громадян встановлюються органом, який їх скликає.

Стаття 2.5.5.

Загальні збори громадян є правомочними за умови присутності на них не менше половини громадян, які проживають на відповідній території.

Конференція представників громадян є правомочна за умови присутності не менше двох третин обраних представників.

На загальних зборах громадян головує міський голова, керівник органу самоорганізації населення або особа, визначена органом, який скликав загальні збори громадян.

Для ведення протоколу загальних зборів громадян обирається секретар.

Порядок денний та порядок роботи загальних зборів громадян затверджується загальними зборами громадян за пропозицією органу, який їх скликав.

Міський голова, міська рада, її виконавчі органи, відповідний орган самоорганізації населення сприяють підготовці і проведенню загальних зборів громадян, надають їх учасникам необхідні приміщення, матеріально-технічні засоби, інформаційні та довідкові матеріали.

Стаття 2.5.6.

Загальні збори громадян із розглянутих питань приймають рішення. Рішення загальних зборів громадян приймаються відкритим або таємним голосуванням більшістю голосів від загальної кількості присутніх на них громадян, які проживають на відповідній території.

Стаття 2.5.7.

Рішення загальних зборів громадян є обов'язковими для виконання органами самоорганізації населення і враховуються органами та посадовими особами місцевого самоврядування, керівниками підприємств, установ і організацій комунальної власності в їх діяльності.

Рішення зборів, прийняті з питань, що мають важливе значення для територіальної громади, але віднесених до компетенції органів державної влади або органів місцевого самоврядування, мають рекомендаційний характер.

Стаття 2.5.8.

Рішення загальних зборів з мотивів їх невідповідності Конституції України, законам України, указам Президента України, постановам Кабінету Міністрів України, актам органів і посадових осіб місцевого самоврядування можуть бути зупинені міським головою, міською радою або її виконавчим комітетом.

Глава 2.6. Місцеві ініціативи.

Стаття 2.6.1.

Члени територіальної громади мають право ініціювати розгляд міською радою  будь-якого питання, що віднесені Конституцією і законами України до відання місцевого самоврядування.   Місцева  ініціатива  передбачає   внесення  до   міської  ради  проекту нормативно - правового акту з питань, які належать до її відання.

Стаття 2.6.2.

З місцевою ініціативою можуть виступити:
- до міської ради - ініціативні групи, сформовані з членів територіальної громади, чисельністю не менше 500 осіб;

Стаття 2.6.3.

Місцева ініціатива вноситься не пізніше ніж через 10 днів після прийняття рішення ініціативною групою до міської ради в письмовому вигляді та оформляється відповідно до Регламенту відповідної ради.

Стаття 2.6.4.

Міська рада, розглядає питання, внесені в порядку місцевої ініціативи на чергових пленарних засіданнях рад з обов'язковою участю повноважних представників ініціативної групи.

Стаття 2.6.5.

Рішення, що прийняті міською радою, з питань, які внесені в порядку місцевої ініціативи, доводяться до відома територіальної громади не пізніше ніж через 25 днів після їх прийняття.

Глава 2.7. Громадські слухання.

Стаття 2.7.1.

Громадськими слуханнями є зустрічі членів територіальної громади з міським головою, депутатами міської ради, посадовими особами виконавчих органів міської ради, під час яких:
-    заслуховується інформація про вирішення окремих питань, які зачіпають інтереси всіх членів територіальної громади або її окремих частин;
-    порушуються питання та вносяться пропозиції щодо вирішення проблем місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування;
-    обговорюються та вносяться пропозиції до проектів рішень міської ради її виконавчого комітету, розпоряджень міського голови.

Стаття 2.7.2.

Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік у відповідності до Статуту та Положення про громадські слухання яке є невід'ємною частиною цього Статуту (додається).

Стаття 2.7.3.

Громадські слухання проводяться з ініціативи міського голови або за ініціативою міської ради, їх постійних комісій, органів самоорганізації населення та з ініціативи жителів міста.

Громадські слухання з ініціативи жителів міста проводяться за наявності колективного звернення з відповідною вимогою, яке має не менш як (500) п'ятсот підписів.

Стаття 2.7.4.

На громадські слухання запрошуються посадові особи органів місцевого самоврядування, народні депутати України, депутати обласної ради від міста, депутати міської ради, представники органів самоорганізації населення, міських осередків політичних партій та громадських організацій, в тому числі національно-культурний товариств, керівники підприємств, установ та організацій, діяльність яких пов'язана з питанням, що обговорюється.

Стаття 2.7.5.

Місце та час проведення громадських слухань визначає орган, який їх скликає. Виконавчий комітет міської ради забезпечує організацію громадських слухань та доведення до членів територіальної громади не пізніше ніж за 10 днів інформації про місце та час їх проведення.

Стаття 2.7.6.

Пропозиції вважаються внесеними за результатами громадського слухання, якщо за них проголосувало більше половини учасників.

Про результати громадського слухання інформуються жителі міста через засоби масової інформації в десятиденний строк.

Глава 2.8. Колективні та індивідуальні звернення жителів міста І до органів і посадових осіб місцевого самоврядування.

Стаття 2.8.1.

Члени територіальної громади незалежно від їх віку, політичних поглядів, статі та громадянства мають право направляти колективні або індивідуальні звернення до органів і посадових осіб місцевого самоврядування.

Члени територіальної громади міста мають право особисто звертатися до органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення та до їх посадових і службових осіб з питань, віднесених до відання місцевого самоврядування.

Стаття 2.8.2.

Колективні звернення, за умови наявності не менш як десяти підписів, розглядаються органами і посадовими особами місцевого самоврядування, до яких вони надійшли, у першочерговому порядку.

Колективні звернення з кількістю підписів більше п'ятисот негайно передаються до міської ради (в разі, якщо вони надійшли до інших органів або посадових осіб місцевого самоврядування), підлягають оприлюдненню і невідкладному розгляду з прийняттям необхідного рішення.

Колективні звернення членів територіальної громади можуть мати на меті:
-    внесення   до   міської  ради,   міського   голови,   виконавчого   комітету   міської   ради конкретних пропозицій з питань соціально-економічного та культурного розвитку міста чи окремих міських територій;
-    аналіз роботи міського голови, міської ради, її виконавчих органів у цілому або заслуховування звітів про виконання окремих завдань, пов'язаних із соціально - економічним та культурним розвитком міста чи окремих міських територій, станом довкілля, громадської безпеки, охорони громадського порядку, з інших питань, віднесених чинним законодавством України до відання місцевого самоврядування;
-    порушення питання про утворення, реорганізацію або ліквідацію органів самоорганізації населення;
-    та інше.

Глава 2.9. Участь у роботі органів місцевого самоврядування та робота на             виборних посадах місцевого самоврядування.

Стаття 2.9.1.

Члени територіальної громади мають право бути присутніми на відкритих засіданнях міської ради, на яких обговорюються питання загальноміського значення або стосуються їх особисто. Особи, які виявили бажання відвідати сесію міської ради, не пізніш як за три дні до її відкриття повинні подати відповідну заяву на ім'я секретаря міської ради.

Члени територіальної громади міста мають право без будь-яких обмежень бути присутніми і виступати на громадських слуханнях.

Стаття 2.9.2.

Члени територіальної громади мають право брати участь у засіданнях виконавчого комітету міської ради при розгляді питань, пов'язаних із реалізацією їх конституційних прав, забезпечення яких віднесено до відання місцевого самоврядування.

Для участі в засіданні подається відповідна заява на ім'я керуючого справами на пізніше ніж за три дні до засідання.

Члени територіальної громади мають право брати участь у засіданнях відповідного органу самоорганізації населення.

Стаття 2.9.3.

Членам територіальної громади, які мають право голосу, гарантується право бути обраними на посади в системі місцевого самоврядування, що визначені законом і цим Статутом як виборні, на рівних підставах.

Глава 2.10. Участь через діяльність громадських організацій, осередків політичних партій.

Стаття 2.10.1.

Члени територіальної громади можуть брати участь у здійсненні місцевого самоврядування через діяльність громадських організацій, в тому числі національно-культурних товариств, осередків політичних партій, які зареєстровані у встановленому законом порядку, як члени цих громадських організацій і партій.

Членство громадян України у громадських організаціях, політичних партіях визначається Законами України "Про політичні партії в Україні", "Про об'єднання громадян", їхніми статутами або іншими нормативно-правовими актами.

Стаття 2.10.2.

Громадські організації та осередки політичних партій:
-    беруть участь у висуванні кандидатур на посаду міського голови, депутатів місцевих рад, в організації виборів міського голови, депутатів міської ради, інших виборних органів і посадових   осіб   місцевого   самоврядування,   які  згідно   з  законом   та  цим   Статутом обираються територіальною громадою міста .
-    через депутатів міської ради, групи та фракції в цих радах беруть участь у формуванні та здійсненні політики місцевого самоврядування;
-    сприяють залученню членів територіальної громади до обговорення важливих питані соціально-економічного, культурного розвитку та інших питань, віднесених чинник законодавством до відання місцевого самоврядування.

Стаття 2.10.3.

Будь-які обмеження участі громадських організацій та осередків політичних партій у здійсненні місцевого самоврядування заборонені, якщо інше не передбачено законом.

Глава 2.11. Інші форми участі жителів міста у здійсненні місцевого самоврядування.

Стаття 2.11.1.

Перелік форм участі членів територіальної громади у здійсненні місцевого самоврядування, визначений цим Статутом, не є вичерпним.

Органи та посадові особи місцевого самоврядування сприяють становленню нових форм участі членів територіальної громади у здійсненні місцевого самоврядування.

Стаття 2.11.2.

Можуть бути використані такі форми участі жителів міста у здійсненні місцевого самоврядування:
-    участь на громадських засадах у роботі комісій, які утворюються при органах місцевого самоврядування, перелік та положення про які визначаються рішенням відповідного органу місцевого самоврядування;
-    участь у роботі консультативно-дорадчих рад, які утворюються при органах та посадових особах місцевого самоврядування з метою вивчення і організації забезпечення потреб членів територіальної громади різними формами соціальної допомоги, залучення їх до здійснення місцевого самоврядування. Положення про кожну таку раду розробляється окремо і затверджується відповідним органом місцевого самоврядування;
-    участь у проведенні громадських експертиз проектів рішень органів місцевого самоврядування з питань, які мають суттєве значення для членів територіальної громади, визначають напрями соціально-економічного та культурного розвитку міста;
-    виконання громадських робіт з благоустрою міста, наданню послуг соціально незахищеним жителям міста;
-    надання матеріальної і фінансової допомоги місцевому самоврядуванню у формі добровільних пожертвувань, внесків до фондів, що утворюються органами місцевого самоврядування, внесків до фрндів, утворених з метою надання допомоги соціально незахищеним жителям міста або з метою підтримання в належному стані пам'яток історії, культури та архітектури, природних пам'яток.

РОЗДІЛ III.

ОРГАНИ І ПОСАДОВІ ОСОБИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ.

Глава 3.1. Міська рада.

Стаття 3.1.1.

Міська рада є представницьким органом місцевого самоврядування, яка представляє інтереси територіальної громади міста та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та іншими законами.

Стаття 3.1.2.

Міська рада формується шляхом вільних виборів, що проводяться на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Порядок призначення, організації та проведення виборів депутатів міської ради визначаються Конституцією і законами України.

Стаття 3.1.3.

Загальний склад міської ради визначається радою відповідно до закону про вибори. Крім депутатів, до складу міської ради за посадою входить міський голова.

Стаття 3.1.4.

Депутат міської ради є представником інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу, виражає і захищає інтереси територіальної громади міста та її частини - виборців свого округу, виконує їх доручення в межах своїх повноважень, бере активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.

Депутат міської ради є повноважним і рівноправним членом міської ради.

Депутат міської ради наділяється відповідно до Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" всією повнотою прав, необхідних для забезпечення його реальної участі у діяльності ради та її виконавчих органів.

Депутат міської ради здійснює свої повноваження, не пориваючи з виробничою або службовою діяльністю.

Депутат міської ради не може мати іншого представницького мандата.

Повноваження депутатів міської ради починаються з дня відкриття першої сесії міської ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії міської ради нового скликання.

Депутат міської ради приймає присягу такого змісту:

"Приступаючи до виконання обов'язків депутата Южноукраїнської міської ради, зобов'язуюсь усіма своїми діями дбати про благо міста Южноукраїнська та добробут його жителів, гідно представляти своїх виборців, відстоювати їх права і свободи. Присягаю дотримуватись Конституції України, законів України, Статуту територіальної громади міста Южноукраїнська та виконувати свої обов'язки в інтересах територіальної громади міста".

Присягу зачитує старший за віком депутат. Кожен депутат скріплює присягу своїм підписом.

Повноваження депутата міської ради, обраного замість того депутата, який вибув або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата міської ради пленарному засіданні повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів.

Повноваження депутата міської ради припиняються достроково за наявністю підстав, визначених законом.

Стаття 3.1.5.

Строк повноважень міської ради становить чотири роки. Міська рада є правомочною за умови обрання не менш як двох третин депутатів від загального складу ради.

Повноваження міської ради починаються з моменту офіційного повідомлення міською територіальною виборчою комісією про обрання необхідної кількості депутатів.

Повноваження міської ради припиняються в день офіційного оголошення міською територіальною виборчою комісією про обрання міської ради нового скликання.

Повноваження міської ради припиняються достроково за рішенням Верховної Ради України, самої міської ради (саморозпуск) або територіальної громади (місцевий референдум).

Підстави і порядок дострокового припинення повноважень міської ради визначаються законом.

Стаття 3.1.6.

Основною організаційною формою роботи міської ради є її сесія.

Сесія складається з пленарних засідань міської ради та засідань постійних комісій ради.

Сесія міської ради є правомочною, якщо в її пленарному засіданні бере участь, більше половини депутатів від загального складу ради.

Порядок скликання чергових та позачергових сесій міської ради визначаються законом.

На сесіях міська рада розглядає найважливіші питання, віднесені до відання місцевого самоврядування, за виключенням питань, які відповідно із принципом розподілу влад віднесені до відання міського голови і виконавчих органів міської ради.

Пропозиції до порядку денного сесії міської ради можуть вноситися міським головою, постійними комісіями, депутатами міської ради, виконавчим комітетом, головою обласної державної адміністрації, головою обласної ради або загальними зборами громадян.

Порядок підготовки і розгляду на сесіях міської ради питань порядку денного, а також графік її пленарних засідань визначаються Регламентом міської ради.

Сесії міської ради проводяться гласно і носять відкритий характер. На сесії мають право бути присутні жителі міста, представники засобів масової інформації, політичних партій і громадських організацій.

Міська рада має право у разі необхідності прийняти рішення про проведення закритого пленарного засідання.

Рішення міської ради приймаються відкритим або таємним голосуванням.

Порядок і процедура прийняття рішень міською радою визначаються її Регламентом.

Прийняті на сесії рішення міської ради підписуються міським головою, а у разі відсутності - секретарем ради, у інших випадках депутатом ради, який головував на засіданні ради.

Рішення міської ради нормативно-правового характеру підлягають офіційному оприлюдненню через засоби масової інформації у десятиденний строк з моменту прийняття і набувають чинності з дня оприлюднення, якщо міською радою не встановлено інший строк введення цих рішень в дію.

Глава 3.2. Постійні комісії міської ради.

Стаття 3.2.1.

Постійні комісії міської ради є постійно діючими органами, які обираються з числа депутатів ради на строк її повноважень для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, віднесених до відання ради, та для здійснення контролю за виконанням рішень міської ради, її виконавчих органів та власних рекомендацій.

До складу постійної комісії входять: її голова, секретар, члени комісії.

Перелік постійних комісій та персональний склад затверджуються новообраною міською радою на її першій сесії.

Постійні комісії за дорученням міської ради або з власної ініціативи попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку міста, міського бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.

Постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або узгодження міською радою, готують висновки з цих питань.

Постійні комісії за дорученням міської ради, секретаря ради або з власної ініціативи вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних раді та виконавчому комітету органів, підприємств, організацій і установ незалежно від форм власності, подають за результатами перевірки рекомендації на розгляд їх керівників, а в необхідних випадках на розгляд ради, здійснюють контроль за виконанням рішень ради.

Постійні комісії у питаннях, які належать до їх відання, мають право отримувати від керівників підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності необхідні матеріали і документи.

Організація роботи постійних комісій ради покладається на їх голову. Голова комісії скликає і веде засідання комісії, дає доручення членам комісії, представляє комісію у відносинах з іншими органами, об'єднаннями громадян, підприємствами, організаціями, установами, а також громадянами, організовує роботу по реалізації висновків і рекомендацій комісії.

Засідання постійної комісії скликаються в міру необхідності, але не менш ніж один раз у квартал і є правомочним, якщо в ньому бере участь не менш як половина від загального складу комісії.

За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації, які приймаються більшістю голосів від загального складу комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії.

Рекомендації постійних комісій підлягають обов'язковому розгляду органами і організаціями, яким вони адресовані. Про результати розгляду і вжиті заходи повинно бути повідомлено комісіям у встановлений ними строк.

Постійна комісія для вивчення питань може створювати підготовчі комісії і робочі групи із залученням представників громадськості, вчених і спеціалістів.

Питання, які належать до відання кількох постійних комісій, можуть з ініціативи комісій, а також за дорученням ради розглядатися комісіями на спільних засіданнях.

Постійні комісії є підзвітними та відповідальними перед міською радою.

Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються Регламентом міської ради та Положенням про постійні комісії, що затверджуються радою.

З метою підготовки і попереднього розгляду окремих питань, які мають важливе значення для соціально-економічного і культурного розвитку міста, міська рада утворює тимчасові комісії, які здійснюють повноваження, передбачені цим Статутом для постійних комісій.

Стаття 3.2.2.

Депутати міської ради можуть об'єднуватися у депутатські групи, фракції та інші добровільні депутатські об'єднання, які утворюються на постійній чи тимчасовій основі.

Порядок утворення та реєстрації депутатських об'єднань, їх повноваження визначаються Регламентом міської ради.

Стаття 3.2.3.

Посадовою особою міської ради, яка відповідає за організацію її роботи, є секретар ради.

Секретар ради обирається міською радою за пропозицією міського голови з числа її депутатів на строк повноважень ради таємним голосуванням більшістю голосів від загального складу ради.

Секретар ради працює в раді на постійній основі і не може суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах (крім викладацької, наукової та творчої роботи в позаурочний час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибутки, якщо інше не передбачено законом.

Глава 3.3. Міський голова.

Стаття 3.3.1.

Посада міського голови має таку назву "Южноукраїнський міський голова" (далі - міський голова).

Міський голова є головною посадовою особою територіальної громади і здійснює свої повноваження на постійній основі.

Міський голова за посадою очолює виконавчий комітет міської ради та головує на засіданнях міської ради.

Міський голова обирається членами територіальної громади міста, які мають праве голосу строком на чотири роки шляхом вільних виборів на основі загального, прямого рівного виборчого права при таємному голосуванні.

Міським головою може бути обраний будь-який член територіальної громади, який має право голосу.

Порядок обрання міського голови визначається законом.

Стаття 3.3.2.

Повноваження міського голови починаються з моменту оголошення міською територіальною виборчою комісією на пленарному засіданні міської ради рішення про його обрання і закінчуються в момент вступу на цю посаду іншої обраної відповідно до закону особи, крім випадків дострокового припинення його повноважень.

Новообраний міський голова приймає Присягу такого змісту: «Усвідомлюючи   свою  високу  відповідальність,   урочисто   присягаю,   що  буду   вірно служити громаді та народові України, неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, сприяти втіленню їх у життя, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, сумлінно виконувати свої посадові обов'язки».

Повноваження міського голови можуть бути припинені достроково за підставами і у порядку, передбаченими законом.

У разі дострокового припинення повноважень міського голови проводяться позачергові вибори міського голови в порядку, передбаченому законом.

При достроковому припиненні повноважень міського голови і до моменту вступу на посаду новообраного голови його обов'язки виконує секретар ради.

Стаття 3.3.3.

Міський голова в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень. При здійсненні наданих повноважень міський голова є підзвітним,
підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою. Міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою.

Стаття 3.3.4.

Порядок обрання, діяльність, повноваження міського голови визначається Конституцією України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", законом про вибори, іншими законами, Статутом територіальної громади.

Стаття 3.3.5.

Міський голова має заступників з питань діяльності виконавчих органів міської ради, кількість яких визначається міською радою.

Міський голова вносить на розгляд ради кандидатури на посади заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради, а також головного редактора газети "Контакт".

Розподіл обов'язків між заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради здійснюється міським головою та виконавчим комітетом міської ради.

Глава 3.4. Виконавчий комітет міської ради.

Стаття 3.4.1.

Виконавчий комітет міської ради є виконавчим органом міської ради, який утворюється нею на строк її повноважень.

Очолює виконавчий комітет міський голова. У разі відсутності міського голови або неможливості виконання ним своїх обов'язків організовує роботу виконавчого комітету секретар міської ради або один із заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, на якого міським головою ці обов'язки буде покладено.

Виконавчий комітет є юридичною особою, має свою печатку та інші реквізити.

Стаття 3.4.2.

Кількісний склад виконавчого комітету міської ради визначається міською радою, а персональний склад затверджується радою за пропозицією міського голови.

До його складу обов'язково входять міський голова, заступники міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючий справами виконавчого комітету.

До складу виконавчого комітету не можуть бути включені депутати міської ради, крім секретаря ради.

Секретар міської ради входить до складу виконавчого комітету за посадою.

Члени виконавчого комітету виконують свої обов'язки, як правило, на громадських засадах.

Стаття 3.4.3.

Повноваження виконавчого комітету визначаються законом та цим Статутом.

Стаття 3.4.4.

Виконавчий  комітет  є  підзвітним  і  підконтрольним  міській раді,  а з  питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.

Звітує про роботу виконавчого комітету міський голова.

Міська рада з власної ініціативи або з ініціативи членів територіальної громади міста може висловити недовіру виконавчому комітету в повному складі чи його окремим членам. Ініціатива жителів міста про недовіру виконавчому комітету повинна бути підтримана не менш як десятою частиною жителів міста, які мають право голосу.

Висловлення міською радою недовіри тягне за собою відставку всього складу виконавчого комітету або окремих його членів. Відставку приймає міський голова.

Підстави, з яких висловлюється недовіра, підлягають оприлюдненню в місцевих засобах масової інформації.

Стаття 3.4.5.

Організаційною формою роботи виконавчого комітету є його засідання, які правомочні за умови присутності більше половини від встановленого міською радою його загального складу.

Засідання виконавчого комітету скликаються міським головою або за його дорученням - секретарем міської ради, одним із заступників міського голови.

Стаття 3.4.6.

Організаційно-технічне та інформаційне забезпечення роботи виконавчого комітету здійснює керуючий справами, який затверджується сесією міської ради за пропозицією міського голови.

Стаття 3.4.7.

Виконавчий комітет міської ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету' приймаються на його засіданнях більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються міським головою.

РОЗДІЛ IV. ОРГАНИ САМООРГАНІЗАЦІЇ НАСЕЛЕННЯ.

Глава 4.1. Територія, в межах якої діє орган самоорганізації населення.

Стаття 4.1.1.

Орган самоорганізації населення створюється за територіальною ознакою.

Стаття 4.1.2.

Територія, у межах якої діє орган самоорганізації населення, визначається рішенням ради, що дала дозвіл на створення:
-    вуличного, квартального комітету - в межах території кварталу, кількох, однієї або частини вулиці з прилеглими провулками в місцях індивідуальної забудови;
-    комітету мікрорайону - в межах території окремого мікрорайону;
-    будинкового комітету - в межах будинку (кількох будинків) в державному і громадському житловому фонді та фонді житлово-будівельних кооперативів.

Стаття 4.1.3.

3 ініціативою про створення органу самоорганізації населення до ради можуть звернутися збори (конференцій) жителів за місцем проживання за умови, якщо в них брало участь (було представлено) не менше половини жителів відповідної території, які мають право голосу.

На зборах (конференції) обирається ініціативна група, члени якої будуть представляти інтереси жителів - учасників зборів (конференції) в раді.

Стаття 4.1.4.

Ініціативна група подає до відповідної ради заяву про створення органу самоорганізації населення, протокол зборів (конференції) жителів за місцем проживання про ініціювання створення органу самоорганізації населення із зазначенням основних напрямів діяльності створюваного органу самоорганізації населення, а також список учасників зборів (конференції) жителів за місцем проживання із зазначенням прізвища, імені, по батькові, року народження, серії і номера паспорта та домашньої адреси кожного учасника зборів (конференції) жителів.

Стаття 4.1.5.

Дозвіл на створення органу самоорганізації населення надається міською радою. Це питання розглядається на найближчому засіданні відповідної міської ради за участю членів ініціативної групи.

У рішенні міської ради про надання дозволу на створення органу самоорганізації населення мають бути обов'язково визначені його назва, основні напрями діяльності, повноваження та умови їх здійснення, територія, в межах якої має діяти орган самоорганізації населення.

Глава 4.2. Порядок обрання органу самоорганізації населення.

Стаття 4.2.1.

Орган самоорганізації населення обирається зборами (конференцією) жителів за місцем проживання на основі загального рівного виборчого права шляхом таємного голосування жителів. Загальний склад органу самоорганізації населення визначається зборами (конференцією) жителів за місцем проживання.

Стаття 4.2.2.

Орган самоорганізації населення обирається у складі керівника, заступника (заступників) керівника, секретаря, інших членів.

Стаття 4.2.3.

Орган самоорганізації населення обирається терміном на строк повноважень ради, якщо інше не передбачено рішенням ради чи положенням про орган самоорганізації населення.

Стаття 4.2.4.

Збори (конференція) жителів на підставі рішення ради про створення органу самоорганізації населення затверджують Положення про орган самоорганізації населення (далі - Положення).

Глава 4.3. Легалізація органу самоорганізації населення.

Стаття 4.3.1.

Легалізація органу самоорганізації населення здійснюється шляхом його реєстрації або повідомлення про заснування.

У разі реєстрації орган самоорганізації населення набуває статусу юридичної особи.

Стаття 4.3.2.

Реєстрація органу самоорганізації населення здійснюється виконавчим комітетом міської ради.

Глава 4.4. Повноваження органів самоорганізації населення.

Стаття 4.4.1.

Органу самоорганізації населення під час його створення відповідною міською радою можуть надаватися власні повноваження. Крім того, міська рада може додатково наділяти орган самоорганізації населення частиною своїх повноважень з одночасною передачею йому відповідних коштів і матеріально-технічного забезпечення.

Стаття 4.4.2.

Орган самоорганізації населення самостійно використовує фінансові та матеріально-технічні ресурси на цілі та в межах, визначених міською радою.

Стаття 4.4.3.

Виконавчі органи і посадові особи місцевого самоврядування надають інформаційну, методичну та іншу допомогу органам самоорганізації населення у здійсненні ними своїх повноважень.

РОЗДІЛ V.

МАТЕРІАЛЬНІ І ФІНАНСОВІ ОСНОВИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ.

Глава 5.1. Комунальна власність міської громади.

Стаття 5.1.1.

Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування згідно з Конституцією України є рухоме майно, доходи міського бюджету, спеціальні, цільові ( втому числі валютні) та інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності міської громади.

Матеріальні та фінансові ресурси, що перебувають у комунальній власності міської громади, є її надбанням і їх недоторканість захищається законом.

Стаття 5.1.2.

До комунальної власності міської громади включається рухоме майно і нерухоме майно, зареєстроване у визначеному законодавством порядку. Перелік об'єктів комунальної власності міської громади визначається міською радою відповідно до инного законодавства. До комунальної власності міської громади може належати:

1.    земля та інші природні ресурси;
2.    комунальні підприємства;
3.    банки, страхові товариства, різноманітні фонди, заклади і установи культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, соціального обслуговування та інше;
4.    частки (паї) у майні підприємств;
5.    комунальний житловий та не житловий фонди міста;
6.    доходи міського бюджету, інші кошти та депозити міської громади (органів місцевого самоврядування) в банківських установах, цінні папери, інші передбачені чинним законодавством фінансові ресурси;
7.    майно, що їй передається:
-    за рішенням суду;
-    підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та іншими юридичними або фізичними особами, згідно з законом;
-    підприємствами, якщо воно не увійшло до їх статутних фондів, згідно з законом;
8.    інше майно, визначене чинним законодавством.

Стаття 5.1.3.

У комунальній власності міської громади знаходяться об'єкти, що мають важливе значення для життєзабезпечення міста, задоволення потреб міської громади та для збереження історико - культурних об'єктів міста (міські системи водопостачання і енергопостачання, інженерні комунікації, пам'ятки культури і архітектури, музеї, природні ландшафти, тощо).

Стаття 5.1.4.

Перелік об'єктів комунальної власності, які підлягають приватизації, та не підлягають приватизації, визначається міською радою.

Стаття 5.1.5.

Суб'єктом права комунальної власності є міська рада та її виконавчі органи, які від імені та в інтересах громади міста, відповідно до закону здійснюють права щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності. Рішення про відчуження майна, що є комунальною власністю приймається виключно міською радою на її пленарних засіданнях.

Стаття 5.1.6.

Оперативне управління об'єктами комунальної власності здійснюють виконавчі органи міської ради, на які покладаються наступні функції:
1.    підготовка пропозицій на розгляд міської ради щодо прийняття об'єктів до комунальної власності;
2.    підготовка і подання на розгляд міської ради пропозицій стосовно створення, реорганізації та ліквідації підприємств і організацій, що перебувають у комунальній власності;
3.    надання згоди на передачу в оренду об'єктів комунальної власності;
4.    здійснення заходів, що стосуються відчуження комунального майна згідно його Переліком, який затверджується міською радою.

Стаття 5.1.7.

Загальний контроль за використанням об'єктів комунальної власності здійснює міський голова.

Міський голова раз на рік, на громадських слуханнях, інформує міську громаду про стан використання комунальної власності та про відчуження або придбання об'єктів комунальної власності.

Глава 5.2. Фінансова основа місцевого самоврядування.

Стаття 5.2.1.

Фінансова основа міста складається із:
1.    коштів міського бюджету;
2.    фінансово - кредитних та страхових ресурсів органів місцевого самоврядування;
3.    коштів підприємств, організацій і установ, що перебувають у комунальній власності міської громади;
4.    відповідної частки підприємств, організацій і установ, створених за пайовою участю органів місцевого самоврядування;
5.    коштів, отриманих від розміщення місцевих позик і цінних паперів;
6.    коштів, отриманих від проведення місцевих лотерей і аукціонів;
7.    коштів, отриманих від приватизації та оренди комунального майна;
8.    коштів органів самоорганізації населення;
9.    інших фінансових ресурсів, переданих міській громаді згідно з чинним законодавством.

Стаття 5.2.2.

В міський бюджет надходять кошти від плати за землю, за користуванням природними ресурсами від природо користувачів, розмір яких встановлюється міською радою в межах, визначених законодавством. Міська громада має право на отримання відшкодувань за екологічні збитки, заподіяні території міста підприємствами, установами і організаціями незалежно від їх форми власності.

Стаття 5.2.3.

Громада міста безпосередньо або через органи місцевого самоврядування може об'єднувати на договірних засадах на праві спільної власності, об'єкти комунальної власності, а також кошти міського бюджету для виконання спільних проектів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ, організацій і створювати для цього відповідні органи і служби.

Стаття 5.2.4.

Міська рада або за її рішенням інші органи місцевого самоврядування можуть, в межах, визначених законодавством, випускати місцеві позики, цінні папери і лотереї, отримувати кредити в банківських установах, створювати комунальні банки, бути засновником підприємств, установ і організацій в тому числі і господарських товариств.

Глава 5.3. Міський бюджет.

Стаття 5.3.1.

Міська громада має свій бюджет - план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами місцевого самоврядування. Міський бюджет розробляється, затверджується і виконується органами місцевого самоврядування самостійно, в межах їх повноважень.

Будь - яке втручання органів державної виконавчої влади або органів місцевого самоврядування інших територіальних громад в розробку, затвердження і виконання міського бюджету не допускається, за винятком випадків, передбачених чинним законодавством.

Стаття 5.3.2.

Міський бюджет складається з поточного бюджету і бюджету розвитку. Кошти поточного бюджету спрямовуються на фінансування установ і закладів, що утримуються за рахунок бюджетних асигнувань.

Стаття 5.3.3.

Кошти  бюджету  розвитку  спрямовуються  на реалізацію  програм  соціально - економічного розвитку міста, що пов'язані із здійсненням інвестиційної діяльності, а також   на   фінансування   субвенцій   та   інших   видатків,   пов'язаних   з   розширеним відтворенням.

Стаття 5.3.4.

Видатки поточного бюджету окремо передбачають видатки, пов'язані із виконанням самоврядних повноважень і видатки, пов'язані із виконанням делегованих законом повноважень органів державної виконавчої влади.

Стаття 5.3.5.

Міський бюджет повинен бути достатнім для виконання органами місцевого самоврядування наданих їм законом окремих повноважень та забезпечення населення послугами не нижче рівня мінімальних соціальних потреб.

Стаття 5.3.6.

Доходи міського бюджету, отримані додатково при його виконанні, а також суми перевищення доходів над видатками, що утворилися внаслідок збільшення надходжень до бюджету або економії у видатках, вилученню не підлягають, крім випадків, передбачених законодавством. Рішення про використання таких коштів приймається міською радою.

Міська рада може приймати рішення про вкладання вільних коштів(отриманих способами, передбаченими частиною першою цієї статті) в акції, цінні папери, тощо.

Стаття 5.3.7.

Міська рада може прийняти міський бюджет з дефіцитом, тобто з перевищенням видатків бюджету над його доходами, у разі наявності обґрунтованих джерел фінансування дефіциту бюджету. Дефіцит бюджету приймається виключно у частині дефіциту бюджету розвитку і покривається за рахунок запозичень.

Міський бюджет, з метою погашення основної суми боргу, може бути прийнятим з профіцитом, тобто з перевищенням доходів над видатками бюджету.

Стаття 5.3.8.

Інформація про міський бюджет підлягає оприлюдненню. Виконавчий комітет міської ради забезпечує доступність для публікації:
1.    проекту рішення та рішення міської ради про бюджет міста;
2.    інформації про виконання бюджету міста за підсумками кварталу та року;
3.    інформації про показники виконання бюджету міста.ішення міської ради про бюджет міста підлягає оприлюдненню в місцевих засобах масової інформації не пізніше десяти днів з дня його прийняття.

Контроль за виконанням міського бюджету здійснює міська рада.

Стаття 5.3.9.

Бюджетний період становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Стаття 5.3.10.

Міський бюджет може складатися із загального, спеціального, а також резервного фондів. Передача коштів між загальним та спеціальним фондами бюджету дозволяється тільки в межах бюджетних призначень шляхом внесення змін до рішення міської ради про бюджет.

Стаття 5.3.11.

Загальний фонд міського бюджету включає:
1.    всі доходи бюджету, крім тих, що призначені для зарахування до спеціального фонду міського бюджету;
2.    всі видатки міського бюджету, що здійснюються за рахунок надходжень до загального фонду бюджету;
3.    фінансування загального фонду міського бюджету.

Стаття 5.3.12.

Спеціальний фонд міського бюджету включає:
1.    бюджетні призначення на видатки за рахунок конкретно визначених джерел надходжень;
2.    гранти або дарунки (у вартісному обрахунку), одержані розпорядниками бюджетних коштів на конкретну мету;
3.    різницю між доходами і видатками спеціального фонду бюджету.

Стаття 5.3.13.

Міська рада може прийняти рішення про створення резервного фонду міського бюджету, який формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені при складанні проекту бюджету.

Рішення про виділення коштів з резервного фонду приймається виконавчим комітетом міської ради, який щомісяця звітує перед міською радою про витрачання коштів резервного фонду міського бюджету.

Резервний фонд міського бюджету не може перевищувати одного відсотка обсягу видатків загального фонду міського бюджету.

Стаття 5.3.14.

Склад доходів та видатків, що здійснюються за рахунок коштів відповідних фондів міського бюджету, визначається законом.

РОЗДІЛ VI.

ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ.
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ОРГАНІВ ТА ПОСАДОВИХ ОСІБ МІСЦЕВОГО
САМОВРЯДУВАННЯ.

Глава 6.1. Гарантії місцевого самоврядування.

Стаття 6.1.1.

Міська громада, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм законом повноваження.

Органи державної виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, що віднесені законом до повноважень місцевого самоврядування.

Стаття 6.1.2.

Органи та посадові особи місцевого самоврядування мають право на судовий захист від будь-яких обмежень в правах міської громади, органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які здійснюють свою діяльність в межах визначених законом.

Стаття 6.1.3.

Акти (в тому числі і нормативного характеру) органів і посадових осіб місцевого самоврядування, що прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими у місті юридичними та фізичними особами.

Стаття 6.1.4.

Керівники розташованих (зареєстрованих) у місті підприємств, установ ті організацій незалежно від форм власності зобов'язані прибути на засідання органів місцевого самоврядування для подання їм інформації з питань, що віднесені до їх відання, а також для дачі відповіді на запити депутатів міської ради.

Стаття 6.1.5.

Місцеві органи державної виконавчої влади, підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування у межах наданих їм повноважень.

Глава 6.2. Відповідальність органів і посадових осіб місцевого самоврядування перед громадою міста.

Стаття 6.2.1.

Органи та посадові особи місцевого самоврядування є відповідальними, підконтрольними та підзвітними перед міською громадою за результати свої діяльності.

Стаття 6.2.2.

Жителі міста мають право на отримання достовірної інформації щодо діяльності органів і посадових осіб місцевого самоврядування, яка може включати відомості про:
1.    стан виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку міста;
2.    стан виконання міського бюджету;
3.    зміст актів (в тому числі і нормативних) та інших документів, що приймаються в системі місцевого самоврядування;
4.    поточну діяльність та плани роботи органів і посадових осіб місцевого
самоврядування;
5.    позицію органів і посадових осіб місцевого самоврядування з найважливіших питань життєдіяльності міської громади;
6.    структуру та чисельний склад органів місцевого самоврядування;
7.    компетенцію органів і посадових осіб місцевого самоврядування;
8.    іншу діяльність органів і посадових осіб місцевого самоврядування.

Порядок та періодичність надання цієї інформації, способи її оприлюднення визначаються міським головою.

Стаття 6.2.3.

Посадові особи місцевого самоврядування повинні щотижня проводити прийом жителів міста з особистих питань.

Стаття 6.2.4.

Органи та посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані сприяти забезпеченню додержання прав, законних інтересів об'єднань громадян, легалізованих згідно з чинним законодавством.

Стаття 6.2.5.

Міська громада може (в порядку і випадках визначених законом) у будь-який час достроково припинити повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування, якщо вони порушують Конституцію або закони України, обмежують права і свободи громадян, не забезпечують здійснення наданих їм законом повноважень.

Глава 6.3. Відповідальність органів і посадових осіб місцевого самоврядування перед державою, юридичними та фізичними особами.

Стаття 6.3.1.

Органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність перед:, державою у разі порушення Конституції або законів України.

Державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється згідно з законодавством.

Стаття 6.3.2.

Акти, прийняті в системі місцевого самоврядування, можуть зупинятися лише з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Рішення суду про визнання актів, дій міської ради або міського голови такими, що не відповідають Конституції або законам України, може бути підставою для розгляду Верховною Радою України питання про призначення позачергових виборів відповідно міської ради або міського голови.

Стаття 6.3.3.

Шкода, заподіяна юридичним або фізичним особам в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності органів місцевого самоврядування, відшкодовується за рахунок коштів міського бюджету. А шкода, що заподіяна в результаті неправомірних рішень або бездіяльності посадових осіб місцевого самоврядування, відшкодовується за рахунок власних коштів посадової особи, у порядку, встановленому законом.

Стаття 6.3.4.

Органи та посадові особи місцевого самоврядування з питань здійснення ними делегованих повноважень органів державної влади є підконтрольними відповідним органам державної виконавчої влади, в порядку, встановленому законом.

ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ.

Статут територіальної громади міста Южноукраїнська затверджено на 27 сесії міської ради 4 скликання.

Статут та послідуючі зміни і доповнення до нього підлягають обов'язковій реєстрації в місцевих органах Міністерства юстиції України, у встановленому законодавством порядку.

Статут територіальної громади міста Южноукраїнська є постійно діючим актом. Він не підлягає перезатвердженню новообраною міською радою.

Статут територіальної громади міста Южноукраїнська є нормативним актом.

 

 

Додаток до Статуту
територіальної громади
м. Южноукраїнська

ПОЛОЖЕННЯ

про громадські слухання є місті Южноукраїнську.|

І. Загальні положення.

1.1.    Громадські слухання є формою участі громадськості в здійсненні повноважень місцевого самоврядування, які передбачені Конституцією України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Статутом територіальної громади міста Южноукраїнська.

1.2.    Метою проведення громадських слухань є глибоке вивчення найактуальніших проблем міста, розробка шляхів їх розв'язання, ознайомлення громадськості міста з позицією міської влади з назрілих питань та отримання від мешканців міста пропозицій і зауважень.

1.3.    Під час громадських слухань:
-    заслуховується інформація про вирішення окремих питань, які стосуються інтересів всіх членів територіальної громади або її окремих частин;
-    порушуються питання та вносяться пропозиції щодо вирішення проблем місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування;
-    обговорюються та вносяться пропозиції до проектів рішень міської ради, їх виконавчих комітетів, розпоряджень міського голови.

1.4.    Слухання проводяться на засадах добровільності, гласності, відкритості та свободи висловлювань.

1.5.    Результати проведення громадських слухань носять рекомендаційний характер для міської ради та їх виконавчих органів, міського голови.

1.6.    Громадські слухання не можуть проводитися з проблем, що стосуються:
-    питань, не віднесених до компетенції місцевого самоврядування;
-    ініціатив, що носять політичний характер.

1.7.    Громадські слухання не можуть проводитися менш як за шість місяців до проведення чергових виборів депутатів міської рад та міського голови.

1.8.    Наступні громадські слухання з одного і того ж питання на відповідній території проводяться не раніше трьох місяців після проведення попередніх.

1.9.  Загальноміські  громадські  слухання проводяться з тих актуальних проблем,  що стосуються жителів міста.

1.10.    Громадські слухання проводяться також з питань, які мають відношення до мешканців:
-    цілого міста;
-    мікрорайону.

1.11.    Громадські слухання проводяться у термін, що не перевищує двох місяців з дня реєстрації ініціативи щодо проведення таких слухань.

1.12.    Питання організації ,та проведення громадських слухань регулюються законодавством, Статутом територіальної громади міста Южноукраїнська та цим Положенням.

II. Ініціювання громадських слухань.

2.1.    Суб'єктами права ініціювання громадських слухань у порядку, визначеному цим Положенням (далі - Ініціатор), є:
-    міський голова;
-    депутати міської  ради;
-    постійні комісії міської  ради;
-    виконком міської   ради;
-    міська рада;
-    органи самоорганізації населення;
-    громадські організації;
-    мешканці міста, мікрорайону.

2.2.    Реєстрація ініціативи про наміри проведення громадських слухань здійснюється секретарем міської ради.

2.3.    У випадку ініціювання громадських слухань не менш як 500 мешканцями міста, секретар міської ради реєструє ініціативну групу в кількості не менше 20 осіб, котрі мають виборче право.

2.4.    У випадку ініціювання громадських слухань мешканцями міста чи мікрорайону, секретар міської ради реєструє ініціативну групу в кількості не менше 10 осіб, котрі мають виборче право.

2.5.    Для реєстрації ініціативи проведення громадських слухань секретарю міської ради подається заява суб'єкта ініціативи, в якій зазначаються:
- проблема, яка пропонується для обговорення на громадських слуханнях;
-    територія, на яку розповсюджується проблематика, що виноситься на обговорення громадських слухань;
-    особа чи особи, уповноважені представляти ініціативну групу, групу депутатів.

2.6.    Секретар міської ради реєструє заяву в Книзі реєстрації місцевих ініціатив, зборів та громадських слухань.

2.7.    Протягом трьох робочих днів секретар міської ради організовує зустріч членів ініціативної групи з відповідальними працівниками міської ради для розгляду питань, зазначених у заяві на проведення слухань, для їхнього вирішення органами самоврядування відповідно до власної компетенції у встановлені терміни. У разі, якщо така зустріч не відбулася з причин, незалежних від ініціативної групи, або коли в результаті зустрічі не було досягнуто узгодженого рішення, ініціативна група розпочинає збір підписів на підтримку ініціативи для проведення громадських слухань.

2.8.    Секретар міської ради:
-    затверджує форму підписного листа та видає ініціативній групі його зразок;
-    розраховує необхідну кількість громадян, які повинні підписати листи;
-    фіксує за своїм підписом на копії заяви необхідну кількість підписних листів.

2.9.    Підписний лист повинен містити такі дані:
-    назву і теми громадських слухань;
-    прізвище, ім'я та по батькові особи, котра підписує лист;
-    дата народження;
-    місце постійного проживання;
-    підпис.

2.10.    Підписні листи на підтримку ініціативи подаються секретарю міської ради протягом п'ятнадцяти днів з дня реєстрації.

2.11.    Протягом п'яти робочих днів з дня подання підписних листів (поданих ініціативною групою громадян) секретар міської ради здійснює реєстрацію підписних листів, про що повідомляють

Ініціатора протягом найкоротшого часу, але не пізніше трьох робочих днів після прийняття цього рішення.

2.12.    Секретар міської ради може перевірити достовірність підписів у підписному листі який подається ініціативною групою, та прийняти рішення про недостовірність деяких з них. У цьому випадку ініціативна група може додатково, протягом трьох днів, зібрати відповідну кількість підписів.

2.13. Рішення про реєстрацію ініціативи оприлюднюється у засобах масової інформації    протягом п'яти робочих днів.

III. Підготовка громадських слухань.

3.1.    Протягом п'яти робочих днів після реєстрації ініціативи секретар міської ради за погодженням з Ініціатором громадських слухань затверджує план проведення заходів з організації та проведення громадських слухань.

3.2.    План заходів з організації та проведення громадських слухань повинен передбачати:
-    створення дорадчого комітету з проведення громадських слухань;
-    створення, в разі необхідності, експертних груп із проблем, які пропонуються на розгляд громадських слухань;
-    календарний план заходів з організації та проведення громадських слухань.

3.3.    Дорадчий комітет створюється розпорядженням міського голови, до складу якого входять:
-    посадова особа, яка відповідає за підготовку громадських слухань;
-    представник Ініціатора громадських слухань;
-    депутати міської    ради;
-    представники громадських організацій (за погодженням).

Кількість членів дорадчого комітету визначається з розрахунку 7-15 осіб із врахуванням різних поглядів на проблему, яка виноситься на громадські слухання.

3.4.    Дорадчий комітет відповідає за підготовку рекомендацій з питань, що виносяться на громадські слухання.

3.5.    Очолює дорадчий комітет представник Ініціатора громадських слухань.

3.6.    Формою роботи дорадчого комітету є засідання. Регламент проведення засідань дорадчого комітету визначається самим комітетом. За результатами обговорення питань комітет приймає рекомендації.

3.7.    Експертні групи утворюються розпорядженням міського голови за рекомендацією дорадчого комітету.

3.8.    Експертні групи відповідають за підготовку експертних висновків з питань, які виносяться на громадські слухання.

3.9.    Виконавчий комітет міської ради забезпечує роботу дорадчого комітету та експертних груп із підготовки громадських слухань.

3.10. Органи й посадові особи місцевого самоврядування, адміністрації підприємств, установ та організацій, що перебувають у комунальній власності міста, сприяють проведенню громадських слухань і надають дорадчому комітету, на його прохання, необхідні для слухань інформаційні матеріали.

3.11. Пропозиції дорадчого комітету можуть публікуватися в засобах масової інформації.

3.12. Матеріально-технічне та фінансове забезпечення громадських слухань здійснюється виконавчим комітетом міської ради.

IV. Проведення громадських слухань.

4.1.    Громадські слухання проводяться в час, запропонований Ініціатором слухань, але не пізніше трьох місяців з дня реєстрації ініціативи.

4.2.    Час та місце проведення громадських слухань визначаються розпорядженням міського голови   за рекомендацією дорадчого комітету.

4.3.    Про час та місце проведення громадських слухань дорадчий комітет повідомляє у засобах масової інформації не пізніш як за десять днів до їх проведення.

4.4.    Проводить громадські слухання голова дорадчого комітету.

4.5.    На громадських слуханнях приймається порядок денний та регламент роботи, який обов'язково передбачає доповіді представників Ініціатора слухань та дорадчого комітету, виступи представників експертних груп.

4.6.    Не допускається розгляд питань та прийняття рішень, які не стосуються теми слухань та не були внесені до порядку денного громадських слухань.

4.7.    Пропозиції вважаються прийнятими за результатами громадського слухання, якщо за них проголосувало більше половини учасників. Всі пропозиції учасників громадських слухань заносяться до протоколу засідання, за яке відповідає секретар слухань.

4.8.    Секретарем слухань є секретар дорадчого комітету чи інша особа, яку обирають присутні на слуханнях.

4.9.    Головуючий зобов'язаний надати слово представникам усіх груп, які висловили свою позицію під час підготовки громадських слухань у засобах масової інформації чи під час роботи дорадчого комітету. Головуючий спрямовує виступаючих до висловлення своєї думки саме з теми громадських слухань.

4.10.    При обговоренні декількох проектів може проводитися рейтингове голосування, в якому беруть участь жителі відповідної території.

V. Документування та правові наслідки.

5.1. Протокол оформляється головою дорадчого комітету та секретарем і подається секретарю міської ради не пізніше трьох робочих днів після проведення громадських слухань.

5.2.    Протокол повинен містити:
-    назву теми, час і місце проведення слухань;
-    дані про кількість учасників громадських слухань, у т. ч. мешканців відповідної
території;
-    рішення, яке прийняте на громадському слуханні;
-    пропозиції, висловлені учасниками слухань;
-    результати рейтингового голосування за наявності різних проектів;
-    пропозиції дорадчого комітету.

5.2.1. Протокол готують у трьох примірниках, один з яких передається на зберігання секретарю міської ради , другий - представнику Ініціатора, третій примірник розміщують на інформаційному стенді міської ради для ознайомлення.

5.3.    За результатами громадських слухань секретар міської ради готує висновки та пропозиції, які підлягають розгляду на найближчій сесії відповідної ради.

5.4.    Про хід проведення та результати громадського слухання інформуються жителі міста
через засоби масової інформації в десятиденний термін.

Висновки та пропозиції за результатами громадських слухань підлягають опублікуванню у засобах масової інформації протягом тижня з дня їх розгляду на сесії міської ради.

5.5.    Депутати міської ради можуть прийняти окреме рішення за результатами проведення громадських слухань.

Нормативні акти

14.09.2011
Про затвердження комплексного плану-заходів щодо забезпечення беззбитковості та сталого функціонування комунального підприємства «Теплопостачання та водо-каналізаційне господарство» на 2011-2014 роки

14.09.2011
Про затвердження складу комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам в новій редакції

05.10.2011
Про внесення змін та доповнень до Положення про туристичний збір, затвердженого рішенням Южноукраїнської міської ради від 31.01.2011 № 47 «Про встановлення ставок місцевих податків і зборів та затвердження Положень про місцеві податки і збори»

05.10.2011
Про встановлення мінімальної вартості місячної оренди 1 м2 загальної площі нерухомого майна фізичних осіб у м. Южноукраїнськ

05.10.2011
Про внесення змін та доповнень до Положення про туристичний збір, затвердженого рішенням Южноукраїнської міської ради від 31.01.2011 № 47 «Про встановлення ставок місцевих податків і зборів та затвердження Положень про місцеві податки і збори»

05.10.2011
Про встановлення мінімальної вартості місячної оренди 1 м2 загальної площі нерухомого майна фізичних осіб у м. Южноукраїнськ

Інформація

GISMETEO: Погода по г.Южноукраинск