На Півдні України, у гостинному місті Южноукраїнську, на мальовничому березі легендарної річки Південний Буг, розташовано справжній храм культури та мистецтва, де живе велична Муза - Палац Культури „Енергетик” ДП НАЕК „Енергоатом” ВП «Южноукраїнська атомна електростанція» - багатофункціональний сучасний заклад культури, осередок дозвілля трудового колективу енергетиків ЮУАЕС, жителів та гостей міста.
Понад 20 років , починаючи з 1987 року, в ПК «Енергетик» проводяться масові заходи по всім напрямам культурно-масової роботи.
Саме тут до послуг відвідувачів - Концертна зала на 625 місць, прекрасна й простора Танцювальна зала , лекційна зала на 180 місць, літературно-музична Вітальня, бібліотека та Читальна зала , де щорічно обслуговується понад 8 тис. читачів, класи для занять студій і колективів.
В постійному творчому пошуку працюють студія звукозапису, картинна галерея «Гард», виставки робіт декоративно-прикладного мистецтва, спеціально обладнані кабінети для роботи творчих колективів.
На сьогодення наявна матеріально-технічна база ПК «Енергетик» постійно удосконалюється та оновлюється, сприяє розвитку колективів художньої самодіяльності, покращує їхній виконавчий рівень.
В Палаці Культури «Енергетик» працює 53 клубних формування, в яких займаються понад 1300 учасників.
Це - 18 творчих колективів, 12 із них «Народні» і «Зразково-показові», 6 любительських об’єднань і клубів за інтересами: «Кактус» - клуб гумористів; «Ріо-Ріта» - клуб для людей похилого віку; клуб любителів пісні; молодіжний клуб; клуб «Доброта» для людей з обмеженими фізичними можливостями; «КВК».
Професійно і злагоджено працює колектив ПК „Енергетик”, який очолює Аркадій Печенюк – заслужений працівник культури України, переможець Всеукраїнського конкурсу на кращого працівника культурно-просвітницької установи профспілки у номінації „Кращий керівник культурно-просвітницької установи”.
Його досвід і вміння згуртувати навколо себе талановитих людей стали запорукою постійного зростання авторитету Палацу культури «Енергетик».
Важливу та плідну роботу виконує художній керівник ПК «Енергетик», заслужений працівник культури України – Валерій Григораш, який все своє життя зв’язав з творчістю та піснею. Своїм талантом , професіоналізмом, організаторськими здібностями сприяє росту виконавської майстерності творчих колективів.
Неможливо уявити жодний захід без прекрасного організатора, людини творчої за покликом серця і долі, досвідченого наставника – заступника завідуючого ПК «Енергетик» з культурно-масової роботи - Людмили Печенюк.
Оцінюючи пройдений шлях, колектив Палацу культури «Енергетик» ніколи не зупиняється на досягнутому. Постійний творчий пошук, професійне зростання творчих колективів, різноманіття форм і методів клубної роботи приваблюють в Палац культури все більше і більше глядачів. За свою двадцятидвохрічну історію ПК Енергетик» став улюбленим місцем дозвілля та відпочинку, центром культурного і громадського життя міста.
Успішно працює у Палаці культури центральна бібліотека, яка з 1988 року розкрила свої двері всім бажаючим читачам. З того часу головною метою бібліотеки стало надання послуг для задоволення потреб громадян в сфері освіти, інформації та розвитку особистості, включаючи відпочинок та дозвілля в Южноукраїнську. Бібліотека ПК «Енергетик» відіграє важливу функцію щодо збереження та розвитку демократичного суспільства шляхом надання кожному доступу до знань, ідеям та думкам у їхньому розмаїтті.
Сьогодні цей читацький заклад, який щорічно обслуговує більше 8 тисяч читачів. Книжковий фонд бібліотеки складає 38 тисяч екземплярів, на майбутнє планується ввести в роботу електронні носії.
В просторому читацькому залі проходять дні інформації, бібліографічні лекції, тематичні бесіди, оформлюються книжкові виставки. І в цьому – головна заслуга та наполеглива праця професійного колективу під керівництвом завідуючої Галини Володимирівни Виборнової.
З великим навантаженням, як в професійних філармоніях, працюють в Палаці Культури всі творчі колективи. З їх різнобарв’я можна сплести велике мозаїчне полотно, кожна частка якого є самобутнім колективом, або неординарною творчою особистістю.
ХОР ВЕТЕРАНІВ ВІЙНИ ТА ПРАЦІ організований в квітні 1987 року. Це один з перших творчих колективів міста Южноукраїнська. Керівником хору став досвідчений музикант, диригент - Астахов Георгій Павлович, та акомпаніатор Віктор Трегубов.
НАРОДНИЙ АНСАМБЛЬ СПОРТИВНОГО БАЛЬНОГО ТАНЦЮ «НАТХНЕННЯ» - первісток ПК „Енергетик”, створений у 1987 році з ініціативи здібного організатора, хореографа, художнього керівника колективу, тренера вищої категорії – Людмили Юріївни Самчинської.
ЗРАЗКОВИЙ УЧАСНОГО ЕСТРАДНОГО ТАНЦЮ „КАЛЕЙДОСКОП” свою творчу діяльність розпочав в 1989 році. Організатором нового танцювального колективу стала молода та енергійна – Олена Володимирівна Мелікова.
НАРОДНИЙ УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ ПІСНІ „БЕРЕГИНЯ" розпочав свою діяльність в 1988 р. худ. керівник колективу – Катерина Іларіонівна Друховець. Учасники колективу вивчають, зберігають, примножують культурну спадщину, фольклорні традиції та творчі надбання українського народу.
ЗРАЗКОВО-ПОКАЗОВИЙ АНСАМБЛЬ НАРОДНОГО ТАНЦЮ „КВІТИ УКРАЇНИ” працює в ПК „Енергетик” з 1991 року. Художній керівник колективу – заслужений працівник культури України - Ольга Борисівна Форостенко. Вже через рік після свого народження в наполегливій праці вдосконалюючи свою виконавську майстерність, колектив здобув шану, авторитет і отримав почесне звання „Зразково показовий”.
НАРОДНИЙ АНСАМБЛЬ НАРОДНОГО ТАНЦЮ «ЕНЕРГІЯ» - керівник - Валерія Форостенко - лауреат Міжнародного фестивалю хореографічного мистецтва , м. Дніпропетровськ. Кращі його представники у складі групи переможців і лауреатів Всеукраїнського конкурсу дитячої юнацької творчості міст-супутників АЕС України, здійснили концертний тур по Франції. І скрізь наші талановиті артисти з гордістю представляють місто енергетиків, трудовий колектив Південноукраїнської АЕС і неперевершене мистецтво українського танцю, українського народу.
ЗРАЗКОВИЙ ОРКЕСТР НАРОДНИХ ІНСТРУМЕНТІВ „КОЛОРИТ” створено у 1993 році, в його складі 30 учасників . Організатор, худ. керівник, диригент оркестру - випускниця Київського державного інституту культури і мистецтв - Піліпова Оксана Степанівна.
В 1998 році „Колориту” було присвоєно звання „Зразковий”.
ЗРАЗКОВИЙ ТЕАТР ЕСТРАДНОЇ ПІСНІ „ГАЛАТЕЯ”
В 1993 році студію естрадної пісні «Галатея» очолила випускниця Миколаївського державного музичного училища Ірина Вікторівна Манзенко.
З 2002 р. колектив працює як «Театр естрадної пісні». В 2002 р. присвоєно звання «Зразковий».
Серед найяскравіших зірок, які народилися в „Галатеї”: Валентин Савенко, Юля Сіренко, Олеся Шмаленко, Людмила Печенюк, Антон Мірощенков, Катерина Філатова, Марина Лопушнян, Наталя Краснянська.. Успіх, визнання таланту і популярність не приходять самі по собі – це результат серйозної праці колективу і високого професіоналізму художнього керівника Ірини Манзенко, батьків, учнів, шанувальників. Завдяки іхнім спільним зусиллям все яскравіше світять на естрадному небосхилі Держави Южноукраїнські зірки.
НАРОДНИЙ КАМЕРНИЙ ХОР „РЕНЕСАНС” ПК „Енергетик” створений в 1995 р. Його засновник – майстер хорової музики, людина нестримної працездатності, ініціативна та енергійна Наталя Олексіївна Урсул. Саме вона згуртувала навколо себе людей різних професій. Нині хор налічує 32 чоловіки, в тому числі 25 працівників АЕС.
Шанувальники хору завжди з нетерпінням чекають нових концертних виступів своїх кумирів, щоб знов і знов отримати насолоду, настрій, радість, хвилини щастя, які так щедро дарує „Ренесанс”.
НАРОДНИЙ ЕСТРАДНИЙ ТЕАТР МІНІАТЮР „НОН-СТОП” створений в 1994 році. Організатором і режисером театру стала випускниця Миколаївського Вищого училища культури – Олена Миколаївна Палєй. Сьогодні колектив налічує 14 учасників, до яких прихильна Мельпомена, з них 10 працівників АЕС.
Театр мініатюр «Нон-стоп» - постійний учасник всіх свят, програм, вечорів відпочинку, концертів, які відбуваються в місті енергетиків.
Cьогодні в театрі йде напружена творча робота, а незабаром, розкриється завіса і ми знову будемо насолоджуватись різноманіттям талантів естрадного театру мініатюр „Нон-Стоп”.
НАРОДНИЙ ХОР УКРАЇНСЬКОЇ ПІСНІ „ЛЮБИСТОК” створений в грудні 1997 року. Організатором і керівником хору став заслужений працівник культури України – Григораш Валерій Васильович. Тут співає 32 учасники хору. Сьогодні, до репертуару „Любисток” входить більше 40 творів. Це українські народні пісні, їх обробки, пісні українських композиторів, вокально-хореографічні композиції. В колективі народжуються свої пісні.
Народний хор української пісні «Любисток» занесений до каталогу кращих хорових колективів України.
Улюбленцем та душею будь-якого свята став ЧОЛОВІЧИЙ ВОКАЛЬНИЙ КВАРТЕТ Палацу культури, під керівництвом заслуженого працівника культури України Валерія Григораша. Колектив є Лауреатом Всеукраїнського фестивалю народної творчості, Всеукраїнського фестивалю творчих колективів АЕС України та Лауреатом першої премії Всеукраїнського фестивалю української пісні
ім. М. Машкіна в м. Іршава, Закарпатської обл.
ТЕАТРАЛЬНИЙ КОЛЕКТИВ „МАСКА” наймолодший в ПК „Енергетик”, створений в 2002 році. Режисер колективу - Валерій Васильович Галітко. Ази акторської майстерності тут пізнають 15 чоловік. Вони ще не мають високих титулів і нагород. З кожним новим виступом з’являються нові режисерські знахідки, таланти, відкриття, і в цьому бачиться запорука подальших успіхів цього молодого колективу.
ПК «Енергетик» проводить велику роботу щодо організації культурного відпочинку працівників ВП ЮУАЕС, ветеранів підприємства, всіх жителів Южноукраїнська. Це і концертні програми, фестивалі, КВК, дитячі розважальні програми, тематичні вечори та вечори відпочинку, народні масові гуляння, відзначення державних та професійних свят, творчі та ювілейні зустрічі, презентації та акції, на якї щорічно приходить майже 144099 глядачів.
Вагомий внесок в роботі ПК належить режисерській групі: Ірині Трухановій, Наталі Маєвськой, Віктору Шелякіну, Катерині Селезень, Людмилі Печенюк, під керівництвом заступника завідуючого Палацом Культури з питань культурно-масової роботи – Людмили Печенюк. Всі вони наділені фантазією, невичерпною енергією, вулканічною силою творчого натхнення.
Здобули популярність серед дітей святкові дитячі ранки: «Зустрічаєм Новий Рік!», «З Різдвом Христовим!», «Захищати вітчизну – професія хоробрих», «Подарунок мамі», «Знов Весна і знов дива», «Подорож у Країну Знань» та інші.
Музично–розважальні програми: «Зимова фантазія Галатеї», «Любов, любов, любов», «Восходящая звезда», «Южноукраинская жемчужина», «Маленькая Мисс Южноукраинск».
Систематично проводяться в Палаці культури «Енергетик»:
День Молоді, КВК серед міст-супутників АЕС та Союзу молоді ОП ЮУ АЕС, Гуморина, День захисту дітей, випускні та осінні бали, театралізовані свята присвячені Дню Міста, Дню Конституції, Дню Незалежності, вечори для багатодітних та малозабезпечених сімей, для дітей інвалідів та сиріт Рацинської школи-інтернату м. Вознесенське, вечори вшанування робітничої молоді Южноукраїнської АЕС, родинні свята.
Та найголовнішим і найпопулярнішим в Южноукраїнську є професійне свято - День Енергетика. До нього завжди готуються заздалегідь, ретельно продумується великий комплекс культурно-масових заходів. Саме на честь енергетиків ВП ЮУАЕС колектив Палацу культури проводить грандіозне шоу – святковий театралізований концерт за участю всіх, хто присвятив свій талант мистецтву. В розмаїтті красок свято переноситься в танцювальну залу і вітальню Палацу культури, де виступають артисти професійних театрів, зірки української естради.
За традицією для енергетиків, режисери Палацу культури пропонують розважальні програми: «Для Вас і про Вас енергетики», «Енергія тисячі сердець», «Зігріті добротою і любов’ю», та інші.
Традиційними стали в Палаці культури «Енергетик» проведення Всеукраїнського конкурсу спортивно-бального танцю, Всеукраїнського свята народної музики «Осіння пастораль», конкурс молодих виконавців «Перші ластівки», відбірковий тур Всеукраїнського фестивалю «Пісенний сад» та КВК серед міст-супутників АЕС та шкіл м. Южноукраїнська, виставки народних умільців.
Успішно і з натхненням працює в Палаці культури ШВЕЙНО-БУТАФОРСЬКИЙ ЦЕХ, створений з ініціативи завідуючого Палацом культури з культурно-массової роботи Людмили Печенюк. Працюють тут досвідчені керівники гуртків, швеї, модельєри, професійні художники. Серед них: Ніна Косован, Валентина Нестерук, Ірина Максимова, Наталя Коваленко, Іна Муравйова, Людмила Логвінова. Саме вони створюють унікальні, неповторної краси сценічні завіси, багаті, різноманітні, та складні в технічному виконанні сценічні костюми, виготовляють дивовижні квіти, картини, золотисте колосся, яскраві колоритні клумби. А які видовищні головні убори, вінки, корони, велетенські іграшки та маски улюблених персонажів, мультфільмів і казок створює Фавзія Кулагіна!
Особливою окрасою всіх концертів, театралізованих вистав та дитячих ранків є художнє оформлення, над яким працюють художники Сергій Колпаков та Олександр Заболотний. Кожна їхня нова робота зачаровує, вражає, бо в ній весь жар душі, увесь хист і вся любов талановитих майстрів.
І, звичайно, жодного заходу, який проводиться у Палаці Культури, не можна уявити без прекрасного, різнобарвного та насиченого музичного оформлення, яке створюють в музичній студії та перетворюють на справжнє свято на сцені звукорежисери – Микола Агєєв та Андрій Завада.